Ile kosztuje prawo jazdy

Na cenę prawa jazdy składa się kilka rzeczy. Podstawową kwestią jest kurs prawa jazdy. Każdy kurs na prawo jazdy rozpoczyna się od badań lekarskich, których koszt to około 50 zł. Jeżeli kandydat na kierowce pozytywnie przejdzie badania lekarskie, rozpoczyna właściwą część szkolenia. Musi na nich „wyjeździć” 30 godzin praktycznych oraz uczestniczyć w zajęciach teoretycznych, na które przewidziane jest również 30 godzin.

Ceny kursu na prawo jazdy kategorii B są dość zróżnicowane i wynoszą w przybliżeniu 1200 zł, zależąc w głównej mierze od regionu. W Warszawie za kurs możemy zapłacić 1400 zł i więcej, jeżeli wybierzemy szkołę, która dysponuje przykładowo lepszymi autami. Ten sam kurs w mniejszym mieście jak np. Opole może kosztować 1100 zł. Szkoły nauki jazdy bardzo często stosują zniżki dla uczniów i studentów, a także umożliwiają płatności w ratach. Aby dostać zaświadczenie mówiące o ukończeniu kursu, musimy jednak uregulować całą kwotę.

Gdy ukończymy kurs, możemy udać się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, gdzie czekają nas dwa egzaminy – teoretyczny i praktyczny. Jeżeli nie czujemy się pewnie, możemy ustalić ich terminy w różnych dniach. Wtedy w przypadku niezdania egzaminu teoretycznego nie tracimy automatycznie opłaty za egzamin praktyczny, jak ma to miejsce podczas dwóch egzaminów tego samego dnia.

Koszt egzaminu teoretycznego to 22 zł. Ceny egzaminu praktycznego są różne dla różnych kategorii prawa jazdy.

- Kat. B – 112 zł
- Kat. B1 – 135 zł
- Kat. A, A1 – 140 zł
- Kat. T – 135 zł
- Kat. C i D – 160 zł

Jeśli pomyślnie przejdziemy przez egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy, możemy cierpliwie czekać na dokument prawa jazdy. „Prawko” dostaniemy w ciągu 30 dni. Czasem są to dwa tygodnie, a czasem jesteśmy zmuszeni czekać do końca terminu. Koszt wydania dokumentu prawa jazdy to 84,50 zł.

Podsumowując, kurs na prawo jazdy i wszelkie inne koszty związane z chęcią uzyskania prawa jazdy to koszt około 1400 zł i więcej.

Tagged kurs na prawo jazdy, kurs prawa jazdy, prawko, zrobienie kursu na prawko, zrobienie prawa jazdy, zrobienie prawka. Bookmark the permalink.

Comments are closed.